Gminne Centrum Kultury i Rekreacji Jutrosin
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji Jutrosin
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji Jutrosin
Newsletter
Szukaj
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji Jutrosin

Kwiecień 2021 - cały rok
P W Ś C P S N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zima w Jutrosinie
Wystawa fotograficzna w holu GCKiR
Zapraszam do zwiedzenia wystawy fotograficznej pt. "Zima w Jutrosinie".

Na wystawie można obejrzeć zdjęcia wykonane na przestrzeni ostatnich 15 lat, któe obrazują jak wygląda Jutrosin i okolice w czasie zimy. Najbardziej śnieżna, mroźna i długotrwała zima była w 2010 roku. Wówcza śnieg spadł w tak dużej ilości, że drogi były prawie zupełnie nieprzejezdne, a dachy domów odśnieżano żeby się nie zawaliły. Taka zima utrzymywała się przez około 2 miesiące. Od tej pory śniegu w czasie zimy jest u nas jak na lekarstwo. Były tylko krótkie epizody, gdy śnieg spadł i utrzymał sie zaledwie kilka dni.
Do wyjątkowych zjawisk można zaliczyć tzw. "kryształową zimę", która była w 2014 roku. Zjawisko to  twało zaledwie 2 dni, a wydarzyło sie, gdy w ciągu nocy padał deszcz i było ciepło, a potem nagle zmieniła sie temperatura na ujemną i deszcz zamarzał na wszystkich powierzchniach (drzewach, liściach, trawach, płotach itd.).
"Kryształowa zima" była ładna, ale dość niebezpieczne ze względu na gołoledź.
W ostatnich latach zimy u nas są raczej bezśnieżne z niewielkimii mrozami. Klimatolodzy twierdzą, że dzieje się tak wskutek ocieplenia klimatu, który ma związek z działalnością człowieka i nadmierną emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli to prawda, to być może nie uda nam się już w najbliższym czasie zobaczyć jak wygląda świat pokryty grubą warstwa białego puchu.
Póki co możemy takie obrazki podziwiać na zdjęciach,
które można obejrzeć w holu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie.

Krystyna Konieczna
 
Zdjęcie: Zima w Jutrosinie Zdjęcie: Zima w Jutrosinie Zdjęcie: Zima w Jutrosinie Zdjęcie: Zima w Jutrosinie Zdjęcie: Zima w Jutrosinie Zdjęcie: Zima w Jutrosinie Zdjęcie: Zima w Jutrosinie
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji Jutrosin